elBOX

Rozdzielnice gniazdowe elBOX

Przenośne rozdzielnice gniazdowe elBOX stanowią główny element systemu rozdzielnic ACS naszej firmy. Model ten składa się z typoszeregu wytrzymałych obudów o modułowej konstrukcji i pozwala na niemal dowolną konfigurację gniazd i zabezpieczeń. Rozdzielnice przeznaczone są do eksploatacji na placach budowy, terenach wojskowych, w przemyśle, rolnictwie, imprezach masowych oraz w innych miejscach wymagających utworzenia przenośnej instalacji elektrycznej.
Posiadają stopień ochrony IP44 – przystosowane są do użytkowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, przy zróżnicowanych warunkach atmosferycznych.

wytrzymałe rozdzielnice gniazdowe elBOX

Rozdzielnice elBOX zostały zaprojektowane oraz są produkowane i testowane zgodnie ze wszystkimi wymogami obowiązujących norm:
PN-EN 61439-4: 2013
PN-HD 60364-7-704: 201808.
Spełniają wymogi dyrektyw: 
Niskonapięciowe wyroby elektryczne (LVD) 2014/35/UE
RoHS 2011/65/EU
.
Podlegają pomiarom: ciągłości obwodów, kolejności faz oraz właściwości dielektrycznych zgodnie z powyższymi normami. Wyniki badań są rejestrowane i pozostają dostępne na podstawie numeru seryjnego. Każda rozdzielnica dostarczana jest z protokołem pomiarowym i deklaracją zgodności CE.

Typoszereg rozdzielnic elBOX

typoszereg rozdzielnic gniazdowych
Konstrukcja i rozmiary

Rozmiary obudowy
Rozdzielnice elBOX występują w 5 wielkościach obudowy – zaczynając od najmniejszej XS do największej o rozmiarze XL o zróżnicowanych możliwościach wyposażenia.

rozmiary obudów

Solidna konstrukcja
Obudowę rozdzielnicy stanowi wytrzymała, zamykana skrzynia wykonana z odpornej na korozję blachy stalowej powlekanej AlZn.


Malowanie proszkowe

W celu zwiększenia trwałości oraz estetyki produktu, obudowy są dodatkowo malowane proszkowo farbą strukturalną.


Stelaż

Rozdzielnice elBOX oferowane są w 2 wersjach stelaża: rozkładanym stojaku lub ramie.

wersje stelaża elbox
Masywna, wytrzymała rama wykonana jest ze stalowej ocynkowanej lub opcjonalnie nierdzewnej rury o średnicy 32mm. Ten rodzaj stelaża dodatkowo zwiększa trwałość i odporność całej konstrukcji na uszkodzenia, przez co jest szczególnie polecany do stosowania w wyjątkowo trudnych warunkach budowlanych.
Standardowy stojak wykonany z profili nierdzewnych o przekroju 20 x 20mm,  pozwala na szybkie rozkładanie bez użycia narzędzi, łatwe przenoszenie i magazynowanie. Pozycja rozłożona zapewnia stabilność rozdzielnicy na każdym podłożu, złożona ułatwia przenoszenie oraz oszczędza miejsce w magazynie czy transporcie.
stojak elbox
Przenoszenie i zawieszanie
Po obu stronach skrzyni umieszczone są ergonomiczne uchwyty, które pozwalają w łatwy i wygodny sposób przenieść rozdzielnicę. Skrzynia wyposażona jest w haki umożliwiające zawieszenie jej na ścianie lub zaczepienie zawiesi.
ergonomiczne uchwyty elbox

Modułowa konstrukcja 

modułowa konstrukcja rozdzielnicy elboxCechą charakterystyczną, a zarazem ogromną zaletą konstrukcji elBOX-ów jest możliwość niemal dowolnego konfigurowania wyposażenia rozdzielnicy, bez konieczności dokonywania przeróbek. Dzięki modułowej budowie, ilość gniazd i aparatury zabezpieczającej (MCB i RCD) można dostosować do potrzeb każdego klienta.

Nie wiercimy obudów podczas montażu powodując wątpliwej jakości mocowanie gniazd. Każda wielkość obudowy posiada odpowiednie, precyzyjnie wykonane, zamienne panele pozwalające na montaż różnego gabarytu gniazd. Zapewnia to solidny montaż, estetykę i powtarzalne wykonanie.

dostęp serwisowy do rozdzielnicy elbox

Dostęp serwisowy

Dostęp do aparatury oraz wszystkich zacisków i przewodów elektrycznych możliwy jest po zdjęciu głównej maskownicy aparatury, stanowiącej część konstrukcyjną wewnętrznej obudowy – wkładu rozdzielnicy.

W razie potrzeby większej ingerencji w połączenia rozdzielnicy w ramach serwisu istnieje możliwość wyjęcia całego wkładu ze skrzyni rozdzielnicy.

Ochrona i bezpieczeństwo

Szczelność i wentylacja
Stopień ochrony IP44 zapewnia ochronę rozdzielnic przed wodą i zanieczyszczeniami równocześnie pozwalając na odpowiednią wentylację, minimalizowanie kondensacji i wzrostu temperatury, co jest często problemem w obudowach IP65.

szczelność rozdzielnicy elbox

Ochrona wyposażenia
Gniazda odbiorcze zamontowane są wewnątrz obudowy dla lepszej ochrony. Konstrukcja umożliwia otwieranie i zamykanie drzwi w czasie normalnej eksploatacji, przewody wyprowadzone są szczeliną w dolnej ściance rozdzielnicy.
ochrona wyposażenia w rozdzielnicy elbox

Bezpieczeństwo
Po otwarciu drzwi rozdzielnice pozostają nadal zabezpieczone przed dostępem do części czynnych, użytkownik ma dostęp jedynie do gniazd wtykowych i dźwigni aparatury zabezpieczającej, która jest dodatkowo osłonięta oknami inspekcyjnymi o podwyższonej szczelności (IP67). Każde z tych okien może być w razie potrzeby zamknięte kłódką.


Zamykanie rozdzielnic

Drzwi obudowy wyposażone są w wygodny w użyciu zamek obrotowy posiadający możliwość zamknięcia drzwi za pomocą kłódki, dla zabezpieczenia przed dostępem osób nieupoważnionych. Możliwa jest jego wymiana na wersję otwieraną kluczem trójkątnym lub patentowym. Zamykanie obudów na klucz zalecane jest dopiero po zakończeniu pracy lub w innych przypadkach wymagających ograniczenia dostępu.
zamykanie rozdzielnic elbox

Oznaczenie typu rozdzielnicy

Każda konfiguracja gniazd i rodzaju zasilania określana jest jako typ rozdzielnicy.
Każdy typ może posiadać różne obudowy i wersje zabezpieczeń, dlatego precyzyjnym określeniem wyrobu jest dopiero indeks. 
Poniżej prezentujemy schemat jak należy odczytywać symbole zawarte w typie rozdzielnicy:

oznaczanie typu rozdzielnic elBOX

Zasilanie

Zasilanie wtykowe lub zaciskowe 
Rozdzielnice elBOX mogą być zasilane:
- wtykiem tablicowym CEE 32A - dla wielkości obudów: XS, S
- wtykiem tablicowym CEE 63A - dla wielkości obudów: M, L, XL
- wtykiem tablicowym CEE 125A - dla wielkości obudów: XL
- zaciskami 50-95mm2 - dla wielkości obudów: S
- zaciskami 50-240mm2 - dla wielkości obudów: L, XL

typoszereg rozdzielnic gniazdowych

Rozdzielnice zasilane wtykiem są łatwiejsze w użytkowaniu, ponieważ podłączanie ich nie wymaga odpowiednich kwalifikacji, nie ma tam możliwości pomyłki tak samo jak w przypadku gniazd odbiorczych.
W każdej chwili można odłączyć zasilanie i podłączyć je ponownie.
Prąd znamionowy rozdzielnicy jest w większości przypadków równy prądowi wtyku zasilającego lub wyłącznika głównego.


Przewody zasilające

Przewody zasilające powinny być typu H07RN-F (OnPD) zakończone odpowiednim gniazdem – a co za tym idzie muszą być odpowiednio zabezpieczone.

Zasilanie zaciskowe wymaga podłączenia przez elektryka, pozwala na użycie przewodów o większych przekrojach. Powinny to być również przewody typu H07RN-F jednak często stosowane są tańsze o żyłach aluminiowych. Przewody YAKY pasują do rozdzielnic, jednak nie są one odpowiednie do wersji przenośnych ze względu na brak elastyczności. Polecamy przewody 07BN4-AF, będące aluminiowym odpowiednikiem H07RN-F (OnPD), posiadamy je w swojej ofercie.


Wyłącznik główny

Wyłącznik jest wymagany jedynie dla rozdzielnic zasilanych zaciskowo, jednak standardowo montujemy je również w wersjach zasilanych wtykiem CEE. Wyłączniki których używamy (firmy Socomec) posiadają dźwignię umieszczoną na zewnątrz obudowy dla łatwego dostępu, z możliwością  blokady poz. 0. za pomocą kłódki.

wyłącznik główny elbox

Gniazda i zabezpieczenia

Gniazda
Rozdzielnice elBOX  można konfigurować dowolnie, korzystając z całego typoszeregu wtyków i gniazd przemysłowych CEE 16A-125A, również 3P używanych na campingach czy w marinach oraz standardowych gniazd GK 230V (z kołkiem ochronnym)

Wykonujemy również wersje wyposażone w gniazda użytkowane w innych krajach Europy (m.in. Niemcy, Dania, Norwegia, Szwajcaria). 

Standardowy stopień ochrony gniazd 16-32A to IP44. Możliwy jest również montaż wersji IP67, który zapewnia wyższy stopień szczelności i pewność połączenia gniazda i wtyku.

Gniazda 63-125A mają stopień ochrony IP67.

ikony gniazd, wtyków i wtyczek montowanych w rozdzielnicach

Zabezpieczenia elektryczne
Rozdzielnice elBOX wyposażone są standardowo w aparaturę zabezpieczającą marki ETI o wytrzymałości zwarciowej 10kA, dostępne są również wersje z aparaturą marki ELS o wytrzymałości zwarciowej 6kA. Na specjalne życzenie klienta możemy zastosować aparaturę innych producentów. Obwody gniazdowe wyposażone są w odpowiednie wyłączniki różnicowoprądowe i nadprądowe. Aparatura dla dodatkowej ochrony osłonięta jest oknami IP67 z możliwością blokady kłódką.

okienko rozdzielnicy elbox

Pomiar energii i zabezpieczenia dodatkowe

Pomiar energii
Większość rozdzielnic można wyposażyć w modułowy, elektroniczny licznik energii z certyfikatem MID. W wersjach do 63A (100A) pomiar jest bezpośredni, przy wyższych prądach półpośredni z przekładnikami.

Liczniki posiadają plombowane osłony zacisków, istnieje również możliwość zaplombowania maskownicy całej aparatury. W większości przypadków znajdują one zastosowanie jako podliczniki do użytku wewnętrznego.

 

licznik energii z certyfikatem MID

Rozdzielnice w obudowie elBOX-LM posiadają klasyczną zamykaną tablicę licznikową (nie są wyposażone w licznik) z zabezpieczeniami przedlicznikowymi DIII. Możliwy jest tu pomiar bezpośredni do 63A.

 

tablica licznikowa


Wyposażenie dodatkowe
Na specjalne życzenie klienta, do rozdzielnicy elBOX można dodać inne, niestandardowe wyposażenie, np. rozłączniki bezpiecznikowe, obwody sterowane czujnikiem zmierzchowym, styczniki, kontrolę faz itp. 

Wykonujemy wersje spełniające wymogi innych krajów Europy dotyczące typoszeregu gniazd, wersji zabezpieczeń i specjalnych wytycznych obowiązujących w tych krajach.

elBOX - przykładowe wyroby

Baza projektów i wyszukiwarka

W naszej ofercie znajduje się ponad 400 gotowych projektów rozdzielnic elBOX o bardzo zróżnicowanym wyposażeniu. Przejrzyj naszą bazę i dopasuj odpowiednią wersję do swoich potrzeb, jeśli jednak potrzebujesz czegoś innego, wykonamy projekt i wycenimy go w możliwie najkrótszym czasie.

Przeglądy serwisowe

Oferujemy usługę wykonywania przeglądów serwisowych rozdzielnic  w  naszej firmie. Konstrukcja rozdzielnic zapewnia jednak łatwą obsługę serwisową dla wykwalifikowanych elektryków, jak i pełne bezpieczeństwo użytkowania. 

Części zamienne

Zapewniamy dostępność części zamiennych, na życzenie dostarczamy rysunki złożeniowe z wykazem części. Należy podkreślić, że wszelkie naprawy czy przeglądy mogą być wykonywane jedynie przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami, a ingerowanie w wewnętrzne połączenia rozdzielnic nie jest dozwolone.

Znakowanie produktu

Każda rozdzielnica elBOX wyposażona jest w komplet etykiet, które w sposób jednoznaczny identyfikują produkt oraz opisują jego funkcje:
tabliczka znamionowa (indeks, model, typ, parametry znamionowe zasilania, IP, normy)
jednokreskowy schemat połączeń elektrycznych czytelny dla użytkownika
numer seryjny (powiązany z protokołem pomiarowym)
instrukcję obsługi
ostrzeżenia i etykiety informacyjne