Place budów, imprez masowych, tereny wojskowe czy gospodarstwa rolne to tylko przykładowe miejsca, gdzie przydatne są przenośne instalacje elektryczne. Dzięki tym systemom bowiem można skutecznie zniwelować problem braku stałego przyłącza lub dostępu do prądu w określonych lokalizacjach. Kluczowe jest jednak ich prawidłowe zaprojektowanie oraz użytkowanie – będące nie tylko kwestią wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa ludzi i urządzeń.
Czym są przenośne instalacje elektryczne?
Mobilne instalacje elektryczne to gotowe zestawy urządzeń i innych elementów umożliwiające tymczasowe zasilanie odbiorników poza obszarami objętymi stałą infrastrukturą energetyczną. Mogą obejmować, między innymi przenośne agregaty prądotwórcze, rozdzielnice zawierające zabezpieczenia przeciwporażeniowe (różnicowoprądowe) i przetężeniowe (nadprądowe), kable oraz przedłużacze zasilające, a także oświetlenie. W zależności od zastosowania muszą one być odporne na:
- zróżnicowane warunki atmosferyczne, zmienne temperatury i wilgoć (a zatem mieć stopień ochrony co najmniej IP44, również przy otwartych drzwiach rozdzielnicy),
- uszkodzenia mechaniczne, w tym wstrząsy czy uderzenia, oraz zanieczyszczenia, dlatego ważna jest solidna i szczelna obudowa aparatury.
Opisywane instalacje powinny spełniać określone normy bezpieczeństwa – szczególnie w zakresie konstrukcji. Powinna ona bowiem zapewniać swobodny dostęp tylko do gniazd wtyczkowych, rękojeści manewrowych oraz przycisków sterowniczych. Istotne jest, aby pozostałe elementy systemów były niedostępne dla przypadkowych osób lub zamknięte, na przykład na klucz, czy otwierane przy użyciu narzędzi.
Rozdzielnice w instalacji powinny znajdować się w odległości maksymalnie 50 m od odbiornika prądu. Pozwoli to na uniknięcie nadmiernego spadku napięcia, a co za tym idzie nieprawidłowej pracy urządzeń oraz zapewni utrzymanie skutecznej ochrony przeciwporażeniowej.
Pozostałe wymagania dotyczące przenośnych instalacji elektrycznych
Ważną kwestią jest odpowiednie zaprojektowanie, wykonanie i użytkowanie przenośnej instalacji elektrycznej dopasowanej do typu oraz mocy odbiorników, warunków panujących w danym miejscu, a także kwalifikacji osób z niej korzystających. Dzięki temu bowiem można zminimalizować ryzyko porażenia prądem pracownika, wystąpienia pożaru czy nawet wybuchu. Z tego powodu skonstruowanie systemu rozdziału prądu, czyli przenośnej instalacji elektrycznej to zadanie dla profesjonalnego projektanta z odpowiednimi uprawnieniami w zakresie eksploatacji i dozoru sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych.
Istnieją firmy, takie jak nasze przedsiębiorstwo ELGAT, oferujące już gotowe systemy kompatybilnych rozdzielnic (zestawy ACS) pozwalające na sprawne zbudowanie przenośnej instalacji elektrycznej bez zbędnych nakładów inwestycyjnych w projekt. Są to w większości tzw. erbetki, czyli niskonapięciowe rozdzielnice budowlane (przeznaczone zazwyczaj na napięcie znamionowe 230/400 V).
Zasadnicze wymagania dotyczące erbetek budowlanych, a także innego typu przenośnych instalacji elektrycznych zawarte są w dyrektywie niskonapięciowej oraz odpowiednich normach, na przykład Polskiej Normie PN-EN 61439-4. Jej numer wraz z innymi ważnymi informacjami, w tym oznaczeniem CE świadczącym o przebadaniu sprzętu przez producenta, datą produkcji, stopniem ochrony IP, napięciem znamionowym zestawu – musi znajdować się na tabliczce znamionowej rozdzielnicy.
O czym pamiętać, chcąc zastosować przenośną instalację elektryczną ACS?
Częstym błędem jest korzystanie z gotowych instalacji elektrycznych pochodzących z niesprawdzonych źródeł oraz ich modyfikowanie bez odpowiedniej wiedzy i uprawnień. Należy pamiętać, że dokonując zmian w gotowym systemie, stajemy się jego producentem, co wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia oceny zgodności z zasadniczymi wymaganiami oraz ponoszeniem pełnej odpowiedzialności za użytkowanie takiej instalacji.
Jeśli chcą Państwo zaopatrzyć się w bezpieczne, wysokiej jakości przenośne instalacje elektryczne – zapraszamy do współpracy! W firmie ELGAT, która jest polskim, rodzinnym przedsiębiorstwem, specjalizujemy się w przygotowywaniu gotowych systemów rozdzielnic budowlanych i nie tylko, a nasze zestawy z powodzeniem sprawdzają się w nawet najtrudniejszych warunkach.